Tacize Şahit Olanların Yapabilecekleri

Birçok tacizci, çevrede kimse yokken ya da çevredekilerin haberi olmayacak şekilde hareket etse de, bazen taciz kalabalık bir ortamda ve alenen gerçekleşebilmektedir.
Tacizi fark eden bir kişinin, taciz sırasında söyleyeceği herhangi bir söz ya da kişinin herhangi bir davranışı ile sosyal toplum içerisinde tacizin yerinin olmadığını ortaya koyması, tacize uğrayan kişinin kendini yalnız hissetmemesini ve güvende olduğunu düşünmesini sağlayabilir. Bu kişiler, tacizin sona erdirilmesinde büyük bir rol üstlenebilir.Yapılması gerekenler:

  • Tacize uğrayan kişiye sorun: “Sizi rahatsız eden biri mi var?”
  • Bu söz, kimsenin olaya dahil olmayacağını sanan tacizcinin, tacizden vazgeçmesi için yeterli olabilir. Kurban soruya olumlu yanıt verir ve tacizci ortamı terk etmeyerek tacize devam ederse, tacizciye durmasını söyleyebilir ya da yardım çağrısında bulunabilirsiniz. (Polis, görevli bir kimse ya da yakındaki diğer insanlardan)
  • Eğer sözlü ya da fiziksel olarak tacize uğrayan birini görürseniz, yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sorabilirsiniz. “Hayır.” cevabını alırsanız, daha fazla üstüne gitmeyin, kimsenin alanına zorla girmek istemezsiniz. “Evet” cevabını aldığınız takdirde, yardım etmek için elinizden geleni yapın.
  • Bazen tacizci kişi ya da grubu işaret etmek ve onlarla doğrudan konuşmaktansa, tacize uğrayan kişinin tarafında olduğunuzu belli etmeniz tacizciyi yıldırabilir.

Tacizciye söylenebilecekler:

  • Dikkatini dağıtma ve doğrudan ona yönlendirilmemiş müdaheleler yardımcı olabilir: Yol tarifi sorma, saat sorma ya da benzeri zararsız sorular tacizcinin dikkatini dağıtarak olay yerini terk etmesini sağlayabilir ve herhangi bir fiziksel kargaşaya yer vermeden tacizi engelleyebilir.

  • Genele yönelik, tacize karşı olduğunuzu belirten bir söz söyleyin.

  • “Kadınları/insanları taciz etmeyi bırakın. Bundan kimse hoşlanmaz. Saygılı olun.” Doğal ses tonunuzla ancak kesin ifadelerle dile getirmenizde fayda olacaktır.

Kaydet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *