Tanımlar : Sokak Tacizi Nedir?

“Sokak tacizi” veya “umuma açık alanda taciz” için birçok tanım bulunmakla beraber, bunlar aşağı yukarı aynı davranışlara ve sözlere işaret etmektedir. Aşağıda, çeşitli kaynaklardan alınmış olan tanımları bulabilirsiniz.
 Hollaback! NY
“Sokak tacizi, umuma açık yerlerde meydana gelen bir cinsel taciz çeşididr. Özünde, tarih boyunca alt sınıf olarak görülmüş olan gruplara (kadınlara, LGBT bireylere) umuma açık yerlerde saldırıya karşı savunmasız olduklarını hatırlatmak amacı taşıyan bir güç dinamiği yatmaktadır. Dahası bu taciz çeşidi, günlük yaşantıda bu grupların cinsel olarak nesneleştirilmesini yaygınlaştırmaktadır.
Stop Street Harassment (Sokak Tacizini Durdur)
“Umuma açık yerlerde, tanımadığımız kişilerin duymak istemediğimiz, cinsiyet odaklı ve fiziksel ve duygusal olarak saldırıya uğramış gibi hissettiren, saygısız, ürkütücüi korkutucu ve aşağılayıcı kelimeleri ve hareketler.”

“Maruz kalan kişiyi tehdit edilmiş, alanı ihlal edilmiş, saldırıya uğratılmış, cinsel nesne yerine konmuş gibi ve güvensiz hissettiren, umuma açık bir alanda yaşanan bir etkileşim, sokak tacizidir. Maruz kalan kişinin, sözlü ve/veya fiziksel olarak taciz edilme ihitimalini düşürmek üzere hareketini kısıtlayan veya davranışlarını değiştirmesine sebep olan, umuma açık bir alanda yaşanan bir etkileşim, sokak tacizidir.”

The Street Harassment Project

“Değişik çeşitleri ile sokak tacizinin, erkek egemenliğinin bir ifadesi ve kadınların terörize edilmesinin bir şeklidir.”

Maggie Hadleigh-West

“1. Kötü davranarak umuma açık alanda incitmek. 2. Hareketler, sözler, duruşlar ile veya hedef alınan kişiye dokunarak fiziksel, cinsel ve/veya duygusal tehdit oluşturduğunu ima etmek. 3. Kaba ve aşağılayıcı bir dil kullanmak. 4. İltifat ediyormuşçasına, yanıltıcı ve/veya yargılayıcı cümleler.  5. İstenmeyen fiziksel temas. 6. Fiziksel veya psikolojik olarak zarar vermek amacı ile takip etmek.”

Cynthia Grant Bowman, “Street Harassment and the Informal Ghettoization of Women” (1993) kitabının yazarı
“Sokak tacizi, umuma açık bir yerde bir ya da birkaç kadına tanımadıkları  bir ya da birden fazla adamın yaklaşarak açıkça veya dolaylı olarak cinsellik içeren bir dille seslenmesi ve kadının istemediği bir şekilde dikkatini çekmek için adım atmasıdıır. Erkek ya da kadın cinsel organlarına veya kadının bedenine veya herhangi bir cinsel faaliyete yapılan bir gönderme, seks teklif etme veya tacizde hedef alınan kişiye cinsel arzu nesnesi olduğunu hissettirecek şekilde kullanılan kelimeler veya yapılan hareketler, veya söylenip yapıldıklarında rahatsız eden ve nefret uyandıran benzer söz ve hareketler sokak tacizidir.”

Carol Brooks Gardner, Passing By: Gender and Public Harassment (1995) kitabının yazarı

“Çimdiklemek, tokat atmak, ellemek,  vurmak, bağırılarak söylenen müstehcen veya aşağılayıcı sözler, sinsi kinayeler ve takip etmek sokak tacizine giren davranışlardır. Sokak tacizi, birbirini tanımayan insanların arasındaki nezaketin bitmesiyle başlayıp şiddet suçlarına kadar uzanan olası olayları içeren bir taciz türüdür.”

Jessica Valenti, He’s a Stud, She’s a Slut…and 49 Other Double Standards Every Woman Should Know(2008) kitabının yazarı ve Feministing.com genel yayın yönetmeni

“Sokak tacizinin aslında bir çeşit iltifat olduğu argümanını duymuş olsam da – hani tanımadığımız adamların kalçalarımız hakkında bağırarak bize laf atması bizi pohpohlamalı ya – aslında sokak tacizi cinsiyetçiliğin oldukça sinsi bir şekli.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *