Hakkında

Hollaback! nedir?

2005 yılında, sokak tacizinden bıkmış olan yedi genç kadın ve erkek tarafından kurulan Hollaback!, sağladığı blog formatı ile saldırgan, düşmanca ve uygunsuz durumlara maruz kalan kişilerin, yani insanların büyük bir çoğunluğunun, hikayelerini paylaşmalarına imkan vermektedir. Hollaback!, sokakta yaşanan cinsiyet ayrımcılığına, ırkçılığa ve homofobiye karşı durarak aldığı destekle küresel bir harekete dönüşmüş ve her türlü tacize karşı koyma görevini üstlenmiştir.

Hollaback! ne demek?

İngilizce’de “holler”, kelime anlamı olarak haykırmak, bağırmak anlamına gelmektedir. Amerikan argosunda “holla”olarak geçen bu kelime, sokakta birine laf atmak, birini sözlü olarak taciz etmek anlamında kullanılır. “Hollaback” ise bu durumda, “Sana laf atana karşı koy!”, “Cevap ver!” ve “Sessiz kalma!” anlamlarına gelmektedir.

Hollaback!, “kendin olabilme hakkınla” alakalıdır.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında sineye çekip yürümeye devam etmek yerine güçlü olup cevap verebilmektir. Hiçbirimiz “dış görüntülerinden ibaret varlıklar” değiliz, bundan daha fazlasıyız. Başkalarınca böyle tanımlanmaya itiraz ediyoruz. Evimizin kapısından çıktığımız zaman, kendimizi, kendi belirlediğimiz şekilde tanımlama hakkımız var. Bu tanımı o gün, o saat ya da o dakika, istediğimiz şekilde belirleyebiliriz.

Çünkü eğer sokakta taciz kabul edilebilirse, o zaman cinsiyete dayalı şiddet de kabul edilebilir hale gelir.

Ve bu da hiçbir şekilde kabul edilemez.

Görevimiz

Hollaback!, sokakta tacize son vermeyi amaçlayan uluslararası bir harekettir. Hollaback! projesinin amaçları; ilk olarak insanların sokak tacizine karşı güçlendirilmiş bir tepki göstermelerini sağlamak ve ikinci olarak da sokak tacizinin önüne geçmek amacıyla bu konuda bilinç oluşturmaktır.

Günümüz teknolojisinden ve sosyal medyadan faydalanarak dik durup kendimizi ve haklarımızı savunmaya, başkalarını desteklemeye, toplumu eğitmeye ve sürdürülebilir bir değişime ön ayak olmaya gücümüz var.

HOLLABACK! Ne Yapar?

Hollaback!; hareketin, insanların hikayelerini paylaşmalarıyla başlatılabileceğine inanır. Bu nedenle Hollaback! herkese mikrofon uzatan bir mobil web platformu oluşturmuştur. Burada her ses dikkate alınır ve her sesin bir fark yaratabileceğine inanılır. Şimdiye dek altmış beş ülkeden, yirmi iki kentten ve on iki dilden bireysel hikayeler sokaklardaki tacize dair sosyal ve kültürel idrakımızı çeşitli şekillerde değiştirdi. Hollaback’in akıllı telefon uygulaması, kullanıcıları yaşadıkları ya da tanıklık ettikleri tacizleri anında bir blog iletisi olarak –dilerlerse tacizciyi ifşa edecekleri bir fotoğraf ile- belgelendirerek, tacizin yaşandığı sokağı ya da maruz kaldıkları durumu temsil eden herhangi bir şeyi dillendirebilmeleri için yüreklendiriyor. Bu paylaşımlar, platformumuz üzerinde genel internet kullanıcısı olan herkes tarafından görülebilecek şekilde yayınlanıyor. Bu online öykü paylaşımları, bloğumuzu okuyanlarda, sokak tacizinin somut görünümü hakkında bir farkındalık yaratma olanağı sunuyor, böylelikle kimi insanlar yolda yürürken, belki de ilk defa, yalnız olmadıklarını bilerek yürüyecekler. Her bir öykü, bulunduğumuz toplum ya da topluluklarda güvende olmanın ne anlama geldiğini bir kez daha tanımlıyor. Bu öyküler sokakta tacizi ciddiye almak, bu konuya duyarlıkla yaklaşmak ve herkesin güvenliğini sağlayacak yöntemler geliştirmek konusunda platforma dahil olanlara, yasa koyuculara ve tüm herkese ilham verecek.

 

Bizim için önem taşıyan iki kabulümüz var:

1-  Yaşına, cinsiyetine, cinsel yönelimlerine veya giyim kuşamına bakılmaksızın her kişinin korkmadan, fiziksel ve sözlü de dahil olmak üzere herhangi bir şekilde tacize uğramadan sokaklarda yürüme özgürlüğüne sahiptir ve bu, temel bir insanlık hakkıdır.

İnsanlar eşya değildir.

Sokak tacizi, insanlara, bilhassa da kadınlara “Eşya muamelesi yapmak” demektir.

2- Süregelen sokak tacizi olaylarına son vermek mümkündür. Günümüz mobil teknolojilerinin  sağladığı erişilebilirlik, herkesin taciz anını, olay sırasında çektikleri fotoğrafları ve hatta videoları paylaşmasına imkan vermektedir.

Bu imkanın sağladığı koşullar, taciz mağdurları ve karşıtlarının, -erkek ve kadın fark etmeksizin- önayak olmasıyla, kitle kaynaklı bir değişime imkan tanıyabilir.

Verdiğimiz mesajlarla sessizliği kırabilir ve tacizin kabul edilemez bir davranış olduğu fikrini yayabiliriz.

Hollaback! İzmir, tacizle savaşmak için hem sanal ortamda hem de gerçek hayatta, içinde yer alan herkesin bir parçası olabileceği bir topluluk kurmaktadır.

Hollaback! İzmir, sokak taciziyle ilgili her konuyu paylaşabileceğiniz, tavsiye verebileceğiniz, ihtiyacı olan mağdurlara destek olabileceğiniz ve yeni bilgilere ulaşabileceğiniz bir platform olma hedefindedir.
Lütfen amacımıza ve hareketimize destek olun.

İlk adım olarak,  kendi hikayelerinizi paylaşarak farkındalık oluşturmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Sizlerin de yardımıyla, sokak tacizini durdurmaya gücümüz var!